En İyi Web Tasarım Firmaları 2019

Web tasarım firmaları ne iş yapar sorusuna değinmeden önce, web sitesi neden gerekli  bunu ifade etmek lazım. 2019 yılında artık internet olmazsa olmazlardan oldu. Artık bir internet sitesi olmayan firmalar yarışın dışında kalıyor. Çünkü çağımızın tartışmasız gerçeği, para kazanmak istiyorsanız 24 saat ulaşılabilir olmak zorundasınız. Bunun da en temel yolu, işinizi internete taşımak, reklam yapmak, isteyen herkesin size anında ulaşmasını sağlamaktır.

İnsanlar artık oturdukları yerde ellerinde cep telefonlarıyla onlarca konu hakkında araştırma yaptıktan sonra, ulaşabildiği, kullanıcı yorumları olumlu olan, güvenilir, müşteri memnuniyetine önem veren firmaları, hızlıca bularak onlardan alışveriş yapıyor. İnternet insanlara tüm ürünleri, fiyatları, yorumları karşılaştırma ve en iyisini, en iyi fiyata alma imkanını kazandırdı. Bu avantaj çok önemli bir avantaj olduğu için giderek daha da yaygınlaşıyor.
Peki müşteriler değişirken ürün satan firmalar bu değişime ayak uyduramazsa ne olur? Tabi ki müşteri kaybetmeye mahkum olacaktır. Peki ürün satan firmalar bu değişim karşısında neler yapmalı ve bu değişimi nasıl fırsata çevirmeli? Web tasarım firmaları işte bu noktada sizlere yardımcı olmaktadır.

Müşterilere uyum sağlayarak onların dolaştığı internette kendine sağlam bir yer edinen firmalar normal iş yerinden çok daha fazlasını kazanarak işlerini büyütmektedirler. Çünkü internet ile web sitenize tüm türkiyeden hatta tüm dünyadan müşteri gelme ihtimali vardır. Bu da size müthiş bir müşteri kaynağı demektir. İyi bir internet sitesi ile potansiyel müşterileriniz, iş yerinin önünden geçenler değil, tüm dünya olur.

Web tasarım firmaları siteyi nasıl yapar ve gerekli olanlar

Web sitesi tasarımı için gerekli olan 3 temel unsur vardır. Domain (alan adı), hosting ve tasarım şeklindedir. Bunları detaylı şekilde sizlere açıklayalım. Bonus: Site hizmete girdikten sonra siteye nasıl ziyaretçi çekilir. Nasıl müşteriler arttırılır? Bölümünü okumayı unutmayın. Bu bölümü yazının sonunda bulabilirsiniz.

Alan adı (domain)

internet sitesi nasıl açılır domain

Müşteri kazandıran bir internet sitesi için öncelikle domain almak gerekir. Türkçesi alan adı olan, ingilizcesi domain olan ifade internet sitenizin ismidir. Yani sitenizin ismi http://www.orneksiteismi.com/ ise alan adınız veya domain ismi orneksiteismi.com dur. Bu alan adı hosting firmalarından kiralanmaktadır. Kiralanmaktadır diyoruz çünkü yıllık ücretini ödediğiniz sürece o domain size ait olur. Domaini tamamen satın alamazsınız. Yıllık ücreti ödendiği sürece sizindir. İsterseniz 1 yıllık isterseniz, 10 yıla kadar kiralamak mümkündür. Alan adının süresi bitince yenileyerek tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz.

Domain türleri nedir?

Domain yada türçesiyle alan adı türü derken aslında kastedilen sonundaki harflerdir. Mesela http://www.orneksiteismi.com/ şeklinde bir alan adınız varsa noktadan sonraki com alan adının türüdür. Pek çok domain türü vardır. En çok bilinen türler; com, net, org, edu, gov gibi türlerdir. Her birinin bir anlamı vardır. Com ticari kullanım için tercih ediliyor. Net internet ile ilgili sitelerde kullanılmaktadır. Org genelde organizasyon lar için kullanılır. Edu ingilizce education yani eğitimin kısaltmasıdır, üniversiteler kullanır. Gov ingilizce governmental yani devlet kelimesinin kısaltmasıdır. Devlet sitelerinde kullanılır. Örnek www.meb.gov.tr

Domain ücretleri ne kadar?

Web tasarım fiyatları pek çok unsura bağlıdır. Domain ücretleri türüne ve satın alınan firmaya göre değişmektedir. Yıllık tutar şeklinde ödeme yapılır. İsterseniz 10 yıla kadar domaini kiralayabilirsiniz. Aşağıda örnek bir domain ücret tablosunu bulabilirsiniz.

internet sitesi nasıl açılır domain ücretleri

Domain hangi firmalardan alınabilir?

Kaliteli web tasarım firmaları size domain konusunda doğru bir tercih yaptıracaktır. Domain hosting firmaları tarafından yıllık satışı (kiralaması) yapılan bir hizmettir. Yani hosting firmaları hem hosting hizmeti hem de domain hizmeti vermektedirler. Bu ikisini aynı firmadan alabileceğiniz gibi, her birini farklı firmadan da alabilirsiniz. En çok bilinen ve tavsiye edilen hosting firmaları olarak, Güzelhosting, Natro ve Veridyen sayılabilir.

Hosting nedir?

web tasarım firmaları hosting

Hosting bir barındırma hizmetidir. Yani internet sitenizin dosyalarının tutulduğu sunucu bilgisayarı kiralama hizmetidir. Hosting firmaları, sunucu bilgisayarları 24 saat açık tutacak elektrik, hava sıcaklığı, nem, internet alt yapısı gibi hizmetleri sağlayarak sürekli online olabilen siteler için alt yapı hizmeti sağlamaktadırlar. Yani sitenizi sürekli çalışan ve internete bağlı hızlı bir bilgisayarda tutmanız gerekiyor. Bu hizmeti veren firmalara da barındırma hizmeti yani hosting hizmeti denmektedir.

Hosting firması seçerken nelere dikkat edilmeli?

En kritik bölümlerden biri de hostingtir. Hosting de sorun olursa sitenize kimse ulaşamaz, o yüzden mümkün olan en yüksek online kalma oranları süresi sitenizi o kadar süre açık tutacaktır. Hosting firmaları online kalmaya up time tabiriyle ifade etmektedir. Up time oranımız %99,98 şeklinde ifade edilir. Bu oran sunucuların 24 saat içindeki online olma sitenizin açık olma oranı diyebiliriz. Çoğu firmada bu oran %99 un üzerindedir.

Eğer sitenize sık sık ulaşamıyorsanız, sunucuda sorun çıkıyorsa insanlar bu zamanlarda sitenize ulaşamayacağı için müşteri ve prestij kaybına uğrayabilirsiniz. Sitesi çalışmayan bir firmaya insanlar pek güvenmezler. O yüzden hosting firması çok onemli bir konudur. Her firmada sorunlar çıkabilir, önemli olan bu sorunların ne kadar az çıktığı ve ne kadar bir sürede çözüme kavuşturulduğudur. Eğer hosting firmanız bu konuda size yeterince hızlı ve doğru yardımcı olmuyorsa sık sık problem yaşıyorsanız hosting firmanızı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir. Müşteri memnuniyeti yüksek bir hosting firması size çok fayda sağlayacaktır. Tavsiye edebileceğimiz ve en çok bilinen hosting firmaları olarak, Güzelhosting, Natro ve Veridyen sayılabilir.

Hosting ücretleri

Web tasarım fiyatları konusunda başka bir etmen hostingdir. Hosting konusunda önceliğiniz kaliteli hizmet olmalı, sonrasında fiyatlara odaklanmalısınız. Hosting hizmetleri çeşitli paketler halinde kiralanmaktadır. Burada sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmek gerekir. Mesela ayrı sunucu fiyatları biraz yüksek gelebilir. O yüzden sitenizin çok büyük ihtiyaçları yoksa daha uygun fiyatlı olan paylaşımlı hostingleri de kullanabilirsiniz. Paylaşımlı hosting demek bir sunucu bilgisayarın bir den çok siteye hizmet vermesidir. Aşağıdaki resimde örnek bir hosting paket tablosu fiyatları verilmiştir.

web tasarım frimaları hosting

Hangi hosting paketi sitemize uygun?

Bunu sitenizi anlayarak yapabilirsiniz. Mesela sitenizin ne kadarlık bir disk alanına ihyiyacı var? Aylık trafik değeri ne kadardır. Hangi özellikleri var? Bunlar temel sorular diyebiliriz. Bu konular hakkında bir fikriniz yoksa bir profesyonelden destek almalısınız. Mesela sitenizin disk ihtiyacı 1 GB ise ve artma ihtimali yoksa daha pahalı olan ayrı sunucu veya sınırsız sunucu gereksiz bir işlem olacaktır.

Ya da sitenizin aylık trafik değeri 5 GB ise sınırsız trafik sizin için lüks olabilir. Aylık trafik siteniz üzerinden aylık indirilen veri miktarıdır. Mesela sitenize gire dolaşan birisi sitenizdeki resimleri, yazıları videoları indirmiş gibi veri harcar. Aylık trafik genişliği sitenizden aylık olarak indirilebilecek veri miktarıdır. Bu değerleri hostingi aldıktan sonrada arttırabilirsiniz.

Hostingin sağladığı mail adresi sayısı da sizin seçiminizde önemli bir rol oynayacaktır. Yazılan değerler alabileceğiniz mail adresi sayısıdır. Mesela www.orneksiteismi.com şeklinde bir sitemiz varsa info@orneksiteismi.com, satis@orneksiteismi.com, muhasabe@orneksiteismi.com gibi mail adresleri alabilirsiniz. Burada ihtiyacınız olan mail adresi sayısı ile hostingin size sağladığı mail sayısını kontrol etmelisiniz.
Örnek bir hosting paket ücretlerini aşağıda bulabilirsiniz. Ücretler aylık verilmiştir.

Web tasarım

web tasarım firmaları

İyi web tasarım firmaları size en fazla web tasarım konusunda fark oluşturur. Web tasarım demek sitenizin görünen bölümüdür. Yani renkler, bölümler, menüler, yerleşimler, kısaca sitenin görünen şekil, yerleşim, ve renkler ve resimlerin yapıldığı tasarlandığı işlemdir. Kullanıcıların gördüğü ve kullandığı bölüm olduğu için oldukça önemlidir. Güzel hoş bir görüntünün dışında ayrıca kullanışlı ve hızlı bir tasarım olması günümüzde artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Web tasarım fiyatları

Web tasarım ücretleri çok farklılık göstermektedir. Genel olarak hazır tasarımlar ve özel tasarım şeklinde ikiye ayrılır. Web tasarım şirketlerine göre bu fiyatlar değişkenlik gösterir.

Hazır web tasarımlar

Hazır tasarımlarda tüm tasarım hazırdır ve pek çok kişiye aynı tasarım satılır, bu yüzden daha ucuzdur. Ama tasarımın sizi veya işinizi ne kadar yansıtacağı, ne kadar size uygun olduğu bir soru işareti olarak kalır. Yani size uyan yada benzer bir hazır tasarımı seçer ve kullanırsınız. Bu tasarım bir defa yapıldığı ve pek çok kişiye satıldığı için ucuza almak mümkündür.

Özel web tasarımlar

Özel web tasarım demek size veya işinize özel olarak tasarlanan bir web sitesi yapılmasıdır. Bunun için bir web tasarımcı ve yazılımcı ihtiyaçlarınıza göre özel olarak bir yapı tasarlar. Bu tasarımın bir eşi daha bulunmaz, size özeldir. Bu tür tasarımlar daha fazla emek ve zaman gerektirdiği için hazır tasarımlara göre daha pahalıdır. Çünkü tasarımcı ve yazılımcı sizin siteniz için uzun zaman uğraşmak zorundadır. Ücretleri buna göre değerlendirmek gerekir. Özel web tasarım ücretleri de pek çok kritere göre değişmektedir. Mesela sitenin zorluğuna göre büyüklüğüne göre yapım süresi ve ücretleri değişmektedir.

Web tasarım hizmetlerinde nelere dikkat edilmeli

Web tasarım da ilk önce kullanıcı memnuniyetini sağlamak önemlidir. Yani siteye girenler aradığını çok rahat ve çok hızlı bulmalı, site göze hoş görünmeli, gözü yormamalı, tüm cihazlarda sorunsuz çalışabilmesi için duyarlı tasarıma (responsive) sahip olmalıdır. Duyarlı tasarım özellikle artık bir zorunluluk oluştur. Çünkü artık mobil cihazlardan sitelere erişim çok fazla artmıştır. Her cihazda (masaüstü, laptop, tablet, cep telefonu) sorunsuz çalışması bir zorunluluktur. Ayrıca sitenin seo uyumlu olması sitenizi arama motorları gözünde daha değerli gözeterek sitenizin arama sonuç sayfalarında daha üstlerde olmasını sağlayacaktır. Bu da sitenizi daha fazla kişiye diğer bir deyişle daha fazla müşteri ulaşması demektir.

Web tasarım şirketleri

İyi bir web sitesi tasarımı için cevabı için profesyonel bir destek almanız site çok fazla fayda sağlayacaktır. Çünkü sitenizin oluşması yani işinizin sanal aleme aktarılması oldukça önemli bir iştir. Bu iş çok iyi yapılırsa işlerinizi oldukça arttırabilirsiniz. Çünkü internet sitesi sayesinde müşteriler sadece kapınızın önünden geçenler değil tüm dünya olabilir. Bu aşamada çok iyi bir internet sitesi sizi dünyaya bağlayabilir. O yüzden sıradan bir yerdeki dükkana binlerce lira para öderken işinizi dünyaya açacak bir işlem olan web sitenize yapılan yatırımı kıyasladığınızda ne kadar ucuz olduğunu fark edebilirsiniz. O yüzden internet sitenize yaptığınız yatırım ne kadar iyi olursa o kadar fazla fayda göreceğinize emin olabilirsiniz.

Tabi web tasarım örneklerinde şunu da belirtelim her zaman en pahalısı en iyisi demek değildir. Ama ucuz sitenin etkisi de ayrıca değerlendirilmelidir. Belli şartları sağlayan bir site olmalı bunu da biraz araştırmayla öğrenebilir yada profesyonel bir destek alabilirsiniz.
Unutmayın web tasarım hizmetlerinde internet sitesinin asıl amacı size müşteri kazandırmasıdır. Kurumsal bir kimlik olarak sizi doğru yansıtmasıdır. İyi bir internet sitesi, çok işlek bir caddede dükkan sahibi olmaktan çok daha iyi ve çok daha ucuzdur.

Web tasarım firmaları site açıldıktan sonra ne yapar

Web siteniz açıldıktan sonra hemen müşteri gelmeyecektir. Çünkü siteniz var ama kimsenin bundan haberi yok. Burada çok önemli bir konu devreye girmektedir. Sitenizi meşhur etmek olarak diyebileceğimiz konu sitenizin tanıtımı. Sitenizin tanıtımı iki şekilde olur. Birinci yol reklamlar (adwords google kelime reklamları,facebook, instagram gibi sosyal medya reklamları, internet sitelerine verilen reklamlar gibi), ikinci yol ise belli kelimeler göre yapılan çalışmalar bütünü olan seo (search engine optimization) türkçe adıyla arama motoru optimizasyonudur.

Adwords reklamları

adwords

İşinizin tanıtımı, reklam, web sitesi ve siteniz için vereceğiniz Google reklamları (Adwords) size masraf olarak görünüyorsa bir daha düşünün. Çünkü profesyonel firmalar bu yatırımların, yapılan masraflardan çok daha fazla para kazandıracağını çoktan fark etti ve bu işi çok önemsiyorlar. Ne kadar kar ettikleri ve bu konuda ne kadar haklı oldukları ortada. Eğer yeni bir siteniz varsa veya hemen müşteri almak istiyorsanız ilk yapmanız gereken adwords veya diğer reklam türleridir. Hemen sonuç almaya başlarsınız.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

seoBazı web tasarım firmaları size SEO konusunda da hizmet verebilir. Seo (search engine optimization) türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu hedef kelimeler için sitenizde ve farklı sitelerde yapılan çalışmalar bütünüdür. Hedef kelimelerde sitenizin arama motorlarındaki sırasını yükseltmeye yarayan çalışmalar bütünüdür. Seo uzun sürede sonuç veren bir iştir. Yoğun bir çalışma gerektirir ve risklidir. Yani yapılan çalışmaların ne kadar etki edeceği ve ne kadar zamanda etki edeceği belli değildir. Ama ortalama 2 ay ile 6 ay arasında etki ettiğini söyleyebiliriz. Zorluk seviyesi arttıkça zaman artacaktır. Bazı sitelerde bu süre 1-2 yıla kadar çıkabilir.

Seo çalışmaları arama motorlarına ben daha faydalıyım beni üst sıralara çıkarmalısın önerisinin yapılması diyebiliriz. Tabi kararı verecek olan arama motorlarıdır. Özellikle en çok kullanılan arama motoru olan google da yükselmek çok önemli bir iştir. Üstelik hedef kelimeniz de ilk sayfada olduğunuzda sitenize gelecek müşteri sayısında herhangi sınır yoktur ve hiçbir ücret ödemezsiniz. Mesela çikolata ile ilgili bir iş yapıyorsanız ve seo çalışmasını bu kelimede ilk sayfada veya ilk sırada olmak için yaptığınız ve hedefe ulaştığınızı düşünelim. Yani siteniz google çikolata yazıldığında ilk sırada çıkıyorsa sitenize ne kadar müşteri geleceğini siz düşünün. Mesela günde çikolata kelimesi 1000 defa aranıyorsa her gün 1000 kişi sizin potansiyel müşteriniz olacak ve bir ücret ödemeyeceksiniz demektir.

Yanı işi adwords reklamlarıyla yaptığınızı düşünürsek yine çikolata kelimesinde ilk sırada (reklam yazan bölümde) olabilirsiniz ama her tıklama için sizden bir miktar ücret kesilecek demektir. Üstelik reklamın orada kalması için her gün ödemem yapmalısınız yani sürekli bir ödeme yapmak zorundasınız. Ama seo da seo için bir ücret ödersiniz ama müşteri için bir ücret ödemezsiniz. Bu ikisi kıyaslandığında seo reklamlara göre daha ucuz diyebiliriz. Ama seo uzun süren ve devamlılık gerektiren bir işlemdir. Bunu unutmamak gerekir. Ayrıca bu iş için bir sihirli değnek yok çok çalışıp sabretmek gerekiyor. Bunu unutmamak gerekiyor. Seo ve adwords reklamlarını kıyaslayıp ona göre bir karar vermek gerekir.

Web tasarım konusunda aklınıza takılan bir bölüm olursa bize mail atmaya çekinmeyin.